Chilton County Area Honor Band Audition Results

 

Flute
1 Stephanie Hubbard, Thorsby
2 Anna Traywick, Calera
3 Kristen Acker, Calera
4 Clinton Perrett, Chilton
5 Kaycee Lollar, Calera
6 Emily Booth, Isabella
7 Scarlett Wilson, Clanton
8 Magdalena Henriquez, Chilton
9 Georgia Simpson, Clanton
10 Carrie Holzapfel, Verbena

Clarinet
1 Quinton Mims, Jemison
2 Adrienne Ellison, Thorsby
3 Tamara Montes, Calera
4 Delvin Patton, Jemison
5 Tori Irvin, Verbena
6 Brenda Parrales, Verbena
7 Mary Embry , Calera
8 Emma Townsend, Calera
9 Rheannon Primm, Marbury
10 Madeline Hayes, Clanton
11 Emily Spigner, Isabella
12 Caitlyn Smith, Verbena

Bass Clarinet
1 Emily Mullins, Isabella
2 Ginger Smith, Thorsby

Alto Saxophone
1 Jonah Moore, Jemison
2 Jacob Penton, Verbena
3 Cameron Duncan, Marbury
4 Johnny Seagle, Jemison
5 Kyle Jones, CCHS
6 Arturo Fernandez, Jemison
7 Justin Macks, Jemison
8 Justin Tayler, Marbury
9 Cassie Manley, Verbena
10 JP Gibson, Isabella
11 Joseph Garrison, Marbury
12 Kasie Waites, CCHS

Tenor Saxophone
1 Niquolas Smith, CCHS
2 Cade Williams, Verbena
3 Bailey Arant, Verbena
4 Antonio Garcia, CCHS

Baritone Saxophone
1 Blake West , CCHS
2 Ethan Hilyer, Calera
3 Austin Liveoak, Thorsby
4 EJ Irvin, Verbena

Trumpet
1 Sam Gasson, Thorsby
2 Ethan Bishop, Chilton
3 Cheyanne Smith, Verbena
4 Robert Richards, Chilton
5 Wesley Hood, Calera
6 Scott Shelton, Marbury
7 Noah Moore, Jemison
8 John Kelley, Chilton
9 Matthew Scheirman, Marbury
10 Michael Obenauf, Marbury
11 Raven Bice, Calera
12 James Frost, Calera
13 Stephen Obenauf, Calera
14 Meagan Weaver, Maplesville
15 David Malpica, Jemison
16 Austin Ryhal, Chilton
17 Breanna Jones, Isabella
18 Cole Riley, Maplesville
19 John Herrod, Isabella

F Horn
1 Savannah Vaugn, Calera
2 Damon Gans, Calera

Trombone
1 Tyler Jones, Marbury
2 Chance Majewski, Calera
3 Garrett Primm, Marbury
4 Nikki Hester, Isabella
5 Dajon Rogers, CCHS
6 River Partridge, Calera

Euphonium
1 Mikayla Francis, Verbena
2 Thomas Slagle, Calera
3 Danielle Headley, Thorsby

Tuba
1 Charles Smith, Jemison
2 Emmit Washington, Calera
3 Sam Hayes, CCHS
4 Joseph Scheierman, Marbury
5 Joseph Champion, Maplesville
6 Thomas Jones, Calera

Snare
1 Jarred Penton, Verbena
2 Brandon Hargrove, Verbena
3 Brandon Jones, Thorsby
4 Alex Boone, Marbury
5 Nicholas Macks, Verbena
6 James Wutke, CCHS

Timpani
1 Jarred Penton, Verbena
2 Blake Nelson, Verbena
3 James Wutke, CCHS
4 Ricky Fulmer, Verbena

Mallets
1 Jarred Penton, Verbena
2 Brandon Jones, Thorsby
3 Angel Meherd, Verbena
4 Grace Burke, Jemison

All State Audition Pieces

2012 All State and District V Honor Band Results

Bb Clarinet RED BAND – Quinton Mims – 4th Chair District – Jemison
Trumpet RED BAND – Samuel Gasson – 1st Chair District – Thorsby
Percussion WHITE BAND – Jarred Penton – 2nd Chair District – Verbena
Trombone BLUE BAND – Tyler Jones – 5th Chair District – Marbury
Alto Clarinet Unassigned – Adrienne Ellison – 1st Chair District – Thorsby
Tenor Sax Unassigned – Kyle Burdges – 2nd Chair District – Thorsby
Baritone Middle School – Mikayla Francis – 1st Chair District – Verbena
District Honor Band Only
High School Tenor Sax Kyle Winningham – 3rd Chair – Marbury
High School Tuba Matthew Stiles – 6th Chair – Jemison
Middle School Trumpet Cheyanne Smith – 8th Chair – Verbena
Middle School Trombone Danielle Headley – 10th Chair – Thorsby